Finał Karpackiej Ligi Badmintona – Sokół Ropczyce Mistrzem

W dniu 01.06.2019 roku w Hali Sportowej w Ropczycach został rozegrany Finał Karpackiej I Ligi Badmintona. Patronatem Honorowym ligę objął Marszałek Województwa Podkarpackiego a medialnym Gazeta Codzienna Nowiny. Organizatorem imprezy był Podkarpacki Związek Badmintona przy współpracy Uczniowskiego Klubu Sportowego „Sokół” Ropczyce. Udział wzięło siedem najlepszych drużyn I Karpackiej Ligi Badmintona oraz trzecia drużyna z II Karpackiej Ligi Badmintona. Dwie pierwsze drużyny po sezonie zasadniczym zagrały o mistrzostwo, trzecia i czwarta o brązowy medal, piąta z szóstą o V miejsce oraz siódma drużyna I Ligi Karpackiej z trzecią drużyną II Ligi Karpackiej w barażu o utrzymanie. Ostatnia drużyna z I Ligi spadła do II Ligi, natomiast pierwsza drużyna z II ligi awansowała bezpośrednio do I Ligi.
W sezonie 2018/2019 w Karpackiej I Lidze wystąpiło 8 drużyn. Od 22.12.2018 r. do 25.05.2019 r. rozegrano siedem rund (14 kolejek – mecz i rewanż). Do rozgrywek zgłoszonych było 65 zawodników z czego 52 rozegrało mecze. W sezonie zasadniczym rozegrano 60 meczy, 360 gier. Najlepszym zawodnikiem sezonu zasadniczego został Kamil Korbel (UKS „Sokół” Ropczyce), który w 34 meczach odniósł 32 zwycięstwa. Kolejność po sezonie zasadniczym:

 1. UKS „Sokoł” Ropczyce
 2. UKS „Orbitek” Straszęcin
 3. KSB Zamość
 4. UKS „Kiko” Zamość
 5. JKB Jarosław
 6. REDSON Tarnów
 7. RKB Rzeszów
 8. Politechnika Rzeszów – spadek

W sezonie 2018/2019 w Karpackiej II Lidze wystąpiło 6 drużyn. Od 26.01.2019 r. do 26.05.2019 r. rozegrano cztery rundy (10 kolejek – mecz i rewanż). Do rozgrywek zgłoszonych było 36 zawodników z czego 26 rozegrało mecze. W sezonie zasadniczym rozegrano 30 meczy, 150 gier. Najlepszym zawodnikiem sezonu zasadniczego został Arkadiusz Dydyński (UKS „Orbitek” Straszęcin II), który w 29 meczach odniósł 25 zwycięstw. Kolejność po sezonie zasadniczym:

 1. MKS „Spartakus” Niepołomice – awans
 2. UKS „Orbitek” Straszęcin II
 3. TS Sokół Jasło
 4. SPOKOJNA Tarnów
 5. KB Tarnobrzeg
 6. BADMIN Zarzecze

W rundzie finałowej jako pierwsze na korty wyszły drużyny walczące o III, V miejsce oraz o utrzymanie w I Lidze Karpackiej. W meczu barażowym o utrzymanie zagrały RKB Rzeszów – TS Sokół Jasło. Po bardzo zaciętym meczu padł wynik 3:3 i o pozostaniu (awansie) zdecydowały sety. Stosunkiem setów 7:6 lepszą drużyną okazała się RKB Rzeszów. Tym samym w sezonie 2019/2020 drużyna z Rzeszowa ponownie zagra w I Lidze.
W meczu o V miejsce spotkały się JKB Jarosław – REDSON Tarnów. Podobnie jak w meczu barażowym po sześciu grach padł wynik 3:3 i tym razem o zwycięstwie zdecydowały sety. Również stosunkiem 7:6 wygrała drużyna REDSONA Tarnów i to tej ekipie przypadło ostatecznie miejsce V na zakończenie sezonu.
W meczu o III miejsce (brązowy medal) spotkały się dwie drużyny z Zamościa, KSB – UKS Kiko. I również w tym meczu (trwającym ponad 3 godziny) padł wynik 3:3 i o końcowym wyniku decydowały sety. Stosunkiem 9:6 wygrała drużyna UKS Kiko i to oni stanęli na trzecim stopniu podium z brązowymi medalami.

W meczu o I miejsce spotkały się drużyny UKS „Sokół” Ropczyce – UKS „Orbitek” Straszęcin. Po czterech pojedynkach padł wynik 4:0 dla ekipy z Ropczyc i to drużyna UKS „Sokół” Ropczyce została Mistrzem Karpackiej I Ligi Badmintona w sezonie 2018/2019 zdobywając złoty medal. Drużyna UKS „Orbitek” Straszęcin została Wicemistrzem Karpackiej I Ligi Badmintona.
Zarząd Podkarpackiego Związku Badmintona dziękuje wszystkim zawodnikom za postawę Fair Play a organizatorom poszczególnych rund za współorganizację przebiegu rozgrywek a sędziemu głównemu ligi Piotrowi Skrzekowi za jej koordynację.

Szczegółowe wyniki